fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Na marginesie

Mleczko do ciała i balsam. Co je różni?

Post ten pisze w odpowiedzi na zadane w komentarzu pytanie do artykułu: Skóra zniszczona i przesuszona. Poznaj remedium. 

Spośród wielu propozycji kosmetyków do pielęgnacji ciała, najczęściej stosowane są bez wątpienia mleczka i balsamy do ciała. W obiegowej opinii różnią się jedynie nazwą i konsystencją. Czy tak jest w rzeczywistości?

Mleczko do ciała – lekka formuła

Mleczko do ciała to emulsja typu olej w wodzie (O/ W), czyli taka, w której substancje tłuszczowe są „wtłoczone” w fazę wodną. Zawartość substancji tłuszczowych jest niższa niż 20 – 30%, stąd lekka formuła kosmetyku. Ten doskonale nawilżający kosmetyk natychmiast się wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu. Najczęstsze substancje aktywne, które może zawierać mleczko do ciała to:

– proteiny: kolagen, elastyna czy keratyna
– lipidy
– witaminy A i E
– wyciągi roślinne

Mleczko do ciała zalecane jest szczególnie w okresie letnim, gdy skóra dobrze przyjmuje lekkie kosmetyki o nieobciążającej formule i szybkim wchłanianiu.

Mleczko do ciała i balsam -różnice
Mleczko do ciała i balsam -różnice

Balsam do ciała

Balsam do ciała to emulsja typu olej w wodzie, o zawartości substancji tłuszczowych powyżej 20 – 30%. Może mieć także charakter emulsji typu woda w oleju. Pozostawia na skórze lekko wyczuwalny, ochronny filtr. Cechuje go cięższa konsystencja i silne właściwości odżywiające skórę. Balsamy z racji bogatszej formuły są idealnymi kosmetykami w okresie jesienno – zimowym, gdy grzejące kaloryfery i grubsza odzież podrażniają skórę. Balsamy to szeroka gama kosmetyków, dedykowanych skórze z rozmaitymi problemami:

Mleczko i balsam
Pielęgnacja ciała

– balsamy nawilżające dbają o nawodnienie przesuszonej skóry
– balsamy regenerujące silnie odżywiają skórę
– balsamy ujędrniające zapewniają skórze elastyczność
– balsamy antycellulitowe wspomagają walkę z pomarańczową skórką
– balsamy brązujące nadają skórze piękny, opalony odcień

Z racji bogatszej konsystencji oraz wolniejszemu wchłanianiu, aplikację balsamu do ciała można połączyć z masażem ciała. Dostarcza to dodatkowych korzyści w postaci ujędrnienia skóry oraz zintensyfikowania penetracji balsamu w głąb skóry.

Podsumowanie

Podsumowując – mleczko do ciała to delikatny kosmetyk, dedykowany skórze wymagającej nawilżenia, idealny na lato. Z kolei balsam jako preparat o gęstszej konsystencji i większej zawartości substancji odżywczych, zaspokaja wszystkie potrzeby skóry mocno odwodnionej, wiotkiej i dotkniętej oznakami starzenia.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x