fbpx
wtorek, 10 września, 2024
Na marginesie

Przełom w leczeniu próchnicy. Pasta, zamiast wiercenia!

Leczenie próchnicy polegające na usunięciu miejsca chorobowego na zębie, a następnie wypełnienie otworu materiałem żywicznym czy metalem odchodzi do lamusa. Przełomu w leczeniu próchnicy dokonała Japońska doktor Kazue Yamagishi. Stworzyła pastę regenerującą szkliwo.

Zewnętrzna warstwa ludzkiego zęba, czyli szkliwo ma grubość około od 1 do 1, 5 mm i składa się z kryształów hydroksyapatytu. Początki próchnicy obejmują mikroskopowe uszkodzenia szkliwa przez bakterie kwasotwórcze, które nie mogą być naprawione za pomocą materiałów wypełniających z powodu ich słabej przyczepności. W związku z tym próchnica rozwija się powiększając ubytek.

Przełom w leczeniu próchnicy – Nowa metoda

Pasta doktor Kazue Yamagishi jest stosowana właśnie w początkach, kiedy ubytek jest wielkości mikronowej. Dzięki swemu składowi identycznemu, jak skład szkliwa zęba, łączy się w sposób naturalny w miejscu ubytku. Powstają nowe kryształy hydroksyapatytu. Nowa warstwa jest bardziej odporna na działanie kwasów. Jest to prawdziwy przełom w leczeniu próchnicy.

Tradycyjna metoda leczenia ma swoje granice. Z uwagi, że materiały wypełniające mają inną strukturę niż ząb, różnica ta powoduje rozpad w punkcie styku i powstawanie znowu próchnicy. Plomba musi być usunięta, ząb oczyszczony i ponownie wypełniony. Ilość takich zabiegów ma swoje fizyczne ograniczenia. Konsekwencją tego jest całkowity rozpad zęba i jego trwałe usunięcie.

Metoda japońskiej naukowiec jest bez inwazyjna, co prawda dotyczy niewielkich ubytków, ale stosowanie pasty zapobiega powstawaniu właśnie tych dużych zmian.

Pasty jednak nie będzie można stosować w zaciszu domowym. Proces szczotkowania będzie przeprowadzony przez stomatologa z uwagi na duża kwasowość pasty.

 

 

 

 

Jak wygląda zabieg leczenia pastą?

Procedura zabiegu:

  1. Czyszczenie zęba szczoteczką z pastą w miejscu występowania wczesnej próchnicy
  2. Pozostawienie pasty na 15 minut na miejscu chorobowo zmienionym
  3. Zmycie i wysuszenie zębów
  4. Nałożenie skrystalizowanej syntetycznej emalii dla uzyskania połysku

Jak widać procedura, jakże odmienna od borowania? Po prostu nie ma się, czego bać. Prawdziwy przełom w leczeniu próchnicy.
Pasta jest w fazie testów klinicznych i w niedługim czasie trafi do powszechnego stosowania w gabinetach stomatologicznych. Niestety na początku w Japonii. Termin dopuszczenia pasty w europie jest niestety nieznany.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x